۷ تفاوت کپی رایتر و تولید کننده محتوا

در دو مقاله قبلی تعریفی از کپی رایتر و تولید کننده محتوا داشتم و به وظایفی که این دو در یک فرایند بازاریابی دیجیتال بر عهده دارند پرداختم. اما اگر بخواهیم به صورت جزئی‌تر تفاوت‌های این دو فرد را از لحاظ مهارتی بررسی کنیم این مقاله خلاصه مناسبی برای آنهایی است که به دنبال یک مطلب جمع و جور و برطرف کردن ابهام‌هایشان در این مورد هستند.

۱-وظیفه کپی رایتر فروش و وظیفه تولید کننده محتوا اطلاع رسانی است

یک کپی رایتر بر اساس ماموریت برندتان به فروش محصول و خدمات با متقاعد کردن مخاطبان هدف از طریق متن مناسب تبلیغاتی می‌پردازد. او مشتری را در جهت ایجاد یک اقدام مناسب تشویق می‌کند. اما یک نویسنده محتوا اطلاع رسانی، آموزش لازم در خصوص آنچه مد نظرتان است را در اختیار می‌گذارد. کار تولید کننده محتوا جلب توجه دائمی، کمک به حل مشکلات و چالش‌های مخاطب و هموار کردن راه برای خرید نهایی است؛ نوعی فروش غیر مستقیم.

۲-کپی رایتر یک احساس فوریت ایجاد کرده و پاسخی احساسی را القا می‌کند

کپی رایتر مخاطب را به یک واکنش احساسی فرا می‌خواند. معمولا از هر ۱۰ خرید مصرف کنندگان، بیش از ۹ خرید بر اساس احساسات انجام می‌شود. مواردی مثل ترس از دست دادن یک فرصت ویژه یا حس امنیت، غرور، راحتی، رضایت آنی همه از جمله احساساتی هستند که کپی رایتر بر آنها دست می‌گذارد و بدین شکل از مخاطب می‌خواهد که یک واکنش فوری داشته باشند. به عنوان مثال از خواننده می‌خواهند چیزی را دانلود کند یا در یک خبرنامه ثبت نام کند و محصولی را بخرد. آنها فوریت و چالش را به عنوان یک تیتر درج می‌کنند تا اقدام سریعی از جانب مخاطب داشته باشند. به نوعی پاسخی برای  دو سوال چرا این محصول؟ و چرا خرید آن در حالا؟ را دارند.

اما تولید کننده محتوا مخاطب را درگیر متن می‌کند، اعتماد وی را جلب کرده و برندتان را به عنوان یک منبع قابل اعتماد از نظر اطلاعات جلوه می‌دهد.

۳-تولید کننده محتوا زمینه را برای فروش محصول در آینده فراهم می‌کند.

تولید کننده محتوا سعی در فروش مستقیم محصول یا خدمات ندارد، هر چند آنها هم نگران فروش هستند اما فروش نتیجه غیر مستقیم یک محتوای ارزشمند است. آنها حتی می‌توانند حضور آنلاین یک برند را از طریق وبلاگ به یک موفقیت تبدیل کنند.

۴-نویسندگان محتوا بیشتر بر روی سئو کلمات کلیدی متمرکز هستند

نویسندگان محتوا ترافیک ورودی مخاطب را به وب سایت شما هدایت می‌کنند. یک تولید کننده محتوای خوب از دانش سئو به حد کافی مطلع است و به شما کمک می‌کند تا بر اساس یک کلمه کلیدی خاص، صفحات محصول شما در وب نمایش داده شوند. این کلمات بر حسب مورد ممکن است در هدر یا داخل متن و یا سر تیترهای فرعی استفاده شود.

 

۵-تولید کننده محتوا متون بلند و کپی رایتر متون کوتاه می‌نویسد

یک کپی رایتر متن تبلیغاتی برای مواردی مثل شعارها و متون فروش، محتوای صفحات وب، کمپین‌های ایمیلی، فیلمنامه‌های تبلیغاتی رادیو و تلویزیون، کاتالوگ، بیلبورد و شبکه‌های اجتماعی را می‌نویسد. در حالیکه یک تولید کننده محتوا به نگارش متن برای پست‌های وبلاگ، مقالات روزنامه، بیانیه‌های مطبوعاتی، خبرنامه‌های ایمیلی، کتاب‌های الکترونیک، پادکست‌ها می‌پردازد.

۶-نویسندگان محتوا به پیشرفت یک استراتژی بلند مدت کمک می‌کنند

تشخیص یک تبلیغ عالی توسط کپی رایتر به راحتی امکان پذیر است. معیارهایی مثل نرخ کلیک، نرخ باز شدن و سایر روش‌های مرتبط. اما اندازه‌گیری خوب بودن یک محتوا در کوتاه مدت آسان نیست و تشخیص آن زمان می‌برد. ارزش محتوایی که از وبلاگ و مقالات بدست می‌آید، ماندگاری طولانی مدت تری دارد و به مرور نتیجه می‌دهد.

۷-نویسندگان محتوا ترافیک ارگانیک را هدایت می‌کنند

ترافیک ارگانیک نتایج ورودی مخاطبان به وب سایت شما از طریق موتورهای جستجو بدون استفاده از تبلیغات پولی است. در موارد بالا گفتیم که تولید کننده محتوا از دانش سئو اطلاعات کافی دارد؛ این موضوع نکته مهم تفاوت وی با کپی رایتر است. کپی رایتر به نوعی مکمل فعالیت تولید کننده محتوا و تبدیل این ترافیک به سرنخ فروش است. یعنی جذب فوری مخاطبانی که به خرید تمایل دارند. این جذب از طریق نوشتن متون تبلیغاتی جذاب و دعوت مخاطب به یک اقدام به عنوان مثال درج شماره تماس یا ایمیل و مشخصات خود است.

تولید کننده محتوا یا کپی رایتر؟ مساله این است

اگر شما قصد استخدام و انتخاب بین یک نویسنده محتوا و کپی رایتر را دارید، باید بگویم که انتخاب کار اشتباهی است! شما به هر دوی این مهارت‌ها در تیم خود احتیاج دارید. برای استخدام بهتر است تفکیک وظایفی در این خصوص انجام گرفته و یکی از این دو سمت را به صورت دورکار استخدام کنید یا به شکل پروژه‌ای فعالیت را به انجام رسانید. در حالت دورکاری وظیفه مدیر محتوا یا مدیر تبلیغات و فروش سازمان برای هماهنگی و هدایت تیم بسیار مهم است زیرا بخصوص در بحث تولید محتوا ممکن است شما در نظر داشته باشید چندین فرد را  به صورت دورکار استخدام کنید.

 

من، آزاده عباسی به عنوان یک تولید کننده محتوای تخصصی که با اصول کپی رایتینگ هم آشناست،  همراه و شریک شما در سفر نوشتاری‌تان به دنیای اینترنت هستم. همراهی مجازی اما واقعی!

نظر شما

شش + 6 =